יוני רכטר – התכוונות – 1979

אלבום הסולו הראשון של יוני רכטר, 'התכוונות', יצא בשנת 1979, כארבע שנים לאחר '14 אוקטבות'. "הייתי אז בן 27, לא מוכר מאוד כמלחין ומעבד, אלא כקלידן של להקת כוורת. באלבום הופיעו שלושה קטעים אינסטרומנטליים והשירים היו ברובם קשים, לא פשוטים. באופן לא מפתיע האלבום לא נמכר בהתחלה, אבל הוא נתן לי המון אויר. רב החומר באלבום הצטבר אצלי לאורך תקופה די ארוכה. שניים משירי האלבום שהפכו מוכרים מאד, לקוחים ממחזמר שכתבו עלי מוהר ואורי קליין. "את עלי הכרתי קודם לכן, כשהוא כתב לכוורת את 'שיעור מולדת'. בשנת 1977 הוא פנה אלי וביקש שאלחין את שירי המחזמר (שלבסוף לא עלה על הבמה) אך שני שירים מתוכו 'שוב היא כאן', ו'זה כל מה שיש' מצאו את מקומם ב"התכוונות". המחזמר לא הועלה מסיבות רבות, שלא היו תלויות בנו, וגם אולי בגלל שהיינו אז צעירים מידי מכדי להרים פרוייקט כזה, אבל הוא סימן את תחילת הקשר רב השנים והפעלים בין עלי לביני. האלבום לא לווה בסיבוב הופעות: לא היתה לי אפשרות לעשות אז הופעה, וגם לא הייתי מעוניין להופיע. עשיתי את 'התכוונות' קודם כל עבור עצמי, לסמן לעצמי נתיב של דרך עתידית, וכמובן גם עבור כל מי שהיה מוכן לשמוע. האלבום היה מעין 'אני מאמין'. היה לי חשוב מאוד לבטא את עצמי ללא פשרות. שמו של האלבום- "התכוונות" – היה גם הוא הכרזה על הרצון לעמוד מאחורי כל אמירה מוזיקלית וטקסטואלית שעולה בו.

הקלטה היא מעין צילום מצב – תיעוד של תקופה, ובמובן מסוים אני יכול לעקוב אחר המסלול שעברתי דרך האזנה לאלבומים שעשיתי. אני שומע את האלבום לפעמים ואומר: מי האיש הזה ששר? היום אני אדם אחר. אני מופתע לגלות את השינוי שעברתי לאורך השנים. ואמנם באותה תקופה שמתי את הדגש על דברים לגמרי אחרים, התמונה שרציתי לתאר היתה מאד שונה מזו שעלתה ממני בשנים שיבואו.

אני אוהב את האלבום הזה גם היום, ברור שאפשר היה לעשות אותו טוב יותר, אבל הרי אין לזה סוף. כאלבום סולו ראשון הוא איפשר לי להמשיך ולחפש את עצמי בכיוונים המוסיקליים שהוא התווה”.

יוני רכטר - התכוונות