אריק איינשטיין, יוני רכטר משירי אברהם חלפי – 1988

האלבום, המוקדש לשירי אברהם חלפי, שהוקלט בשנת 1988 היה כולו פרי יוזמה של אריק איינשטיין. חלפי, שהיה גם שחקן תיאטרון, היה חבר של אביו של אריק, השחקן יעקב איינשטיין.

"לאריק היה חלום לעשות אלבום משיריו של חלפי, משורר שכרונולוגית היה שייך לדור המשוררים של מלחמת העצמאות אך הופך רלבנטי יותר ויותר ככל שחולף הזמן. התחברתי מייד לשיריו, הנושאים עליהם כתב, הנימה האישית, הפשטות והשפה הנפלאה, כל אלה יחד, וכמובן ההשראה שאריק העניק לי, הוציאו ממני מנגינות רבות לשיריו. 'צער לך', 'שיר על יונה בחלוני', 'אשר טייל עמך' ' עטור מצחך' ועוד, הם שירים שאני מאד שמח בקיומם".

"חלפי ממשיך ומתגלה עבורי. בשנת 1988, כשהוצאנו את האלבום, עדיין לא הכרתי את יצירתו במלואה. מאז הלחנתי הרבה שירים נוספים שלו, ואחד מהם 'ולמות', הוא השיר המסיים את האלבום 'עוד סיפור'."

עטור מצחך זהב שחור

(מילים: אברהם חלפי)

"כוחו הלא מודע של הדימוי בא בשיר הזה לידי ביטוי: זהו שיר אהבה וככזה שמו והמשפט הפותח אותו חודרים, כך נדמה לי, ללב המאזין בצורה לא מודעת, ומשאירים בו עקבות. העיבוד הקולי הוא בסגנון הקוראלים של באך: אריק שר את תפקיד הבס, יהודית רביץ – סופרן, קורין אלאל – אלט ואני – טנור. פגשתי את חלפי פעם או פעמיים באופן אקראי ברחוב ומעולם, לצערי, לא החלפתי עימו מילה, מלבד 'שלום' אך אני חושב שהוא אהב את התוצאה ושמח בהצלחת השיר”.

אריק איינשטיין, יוני רכטר משירי אברהם חלפי